Prezydent ALE: „Droga do bezpieczeństwa na kolei to silny Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Zachęcamy do obejrzenia wystąpienia Juana Jesúsa Garcíi Fraile, Prezydenta Europejskiej Federacji Maszynistów ALE, nagranego podczas posiedzenia Prezydium ALE w Warszawie.

W swoim wystąpieniu Fraile mówi o bezpieczeństwie kolejowym, doświadczeniach hiszpańskich maszynistów po serii tragicznych wypadków z początku bieżącego roku, roli organizacji związkowych w ochronie pracowników oraz wyzwaniach stojących dziś przed europejskim środowiskiem maszynistów.

„Najczęściej zaczynają nas słuchać dopiero wtedy, gdy wydarzy się wypadek. Zamiast reagować wcześniej i zapobiegać problemom. Zbyt często poszukuje się winnych, podczas gdy najważniejsze powinno być zapobieganie zagrożeniom. Dlatego ruch związkowy musi być aktywny, skuteczny i nieustępliwy”.

To ważny głos europejskiego ruchu zawodowe i potwierdzenie, że bezpieczeństwo na kolei, godne warunki pracy oraz silna reprezentacja pracowników pozostają wspólnym celem organizacji zrzeszonych w ALE.

„Koleżanki i Koledzy, polscy maszyniści! Jestem przekonany, że działając razem, solidarnie i konsekwentnie, możemy poprawić nasze warunki pracy, warunki socjalne oraz sytuację ekonomiczną. Unia Europejska dąży do stworzenia kolei interoperacyjnej, ale musimy również zadbać o to, aby warunki pracy maszynistów w całej Europie były bardziej zbliżone i spójne, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości oraz specyfiki naszego zawodu. Jest tylko jedna droga do osiągnięcia tych celów – silny Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce, jedność związku zawodowego i jedność całego środowiska skupionego wokół związku. Zarówno w przewozach towarowych, jak i pasażerskich potrzebujemy solidarności oraz determinacji w działaniu. Tylko w ten sposób poprawimy standardy w miejscu pracy, warunki socjalne i ekonomiczne, a przede wszystkim zwiększymy poziom bezpieczeństwa” – dodał Juan Jesús García Fraile.

🚂 Już jest czerwcowy numer „Głosu Maszynisty”!

W najnowszym wydaniu podsumowujemy najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni dla środowiska kolejarskiego i członków ZZM. Na okładce delegaci X Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce:

📌 W numerze m.in.:
🔹 relacja z X Krajowego Zjazdu Delegatów i wybór władz ZZM na X kadencję,
🔹 najważniejsze decyzje Rady Krajowej oraz nowe władze sektorów ZZM,
🔹 aktualna sytuacja i negocjacje dotyczące Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w PKP Cargo,
🔹 stanowisko ZZM wobec zmian w przepisach dotyczących szkolenia i badań maszynistów,
🔹 komentarz związku w sprawie odpowiedzialności pracowników za zdarzenia kolejowe,
🔹 informacje o inwestycjach kolejowych i wydarzeniach branżowych,
🔹 akcje społeczne, działalność naszych organizacji oraz kolejowe inicjatywy lokalne.

📖 Zachęcamy do lektury czerwcowego wydania „Głosu Maszynisty” i śledzenia najnowszych informacji ze świata kolei oraz działalności ZZM.

Przedstawiciele pracowników powołani do Rad Nadzorczych PKP CARGO i PKP Intercity

 

18 czerwca 2026 r. do składów Rad Nadzorczych spółek PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji oraz PKP Intercity S.A. zostali powołani reprezentanci pracowników – odpowiednio Leszek Miętek oraz Daniel Biernacik.

Powołanie przedstawicieli załogi do organów nadzorczych obu spółek stanowi ważny element dialogu społecznego i zapewnia pracownikom bezpośredni udział w procesach nadzorczych oraz strategicznych decyzjach dotyczących przyszłości przedsiębiorstw.

 

 

Leszek Miętek ws. wypadku w Woli Bierwieckiej: „Kolejna ofiara chorego systemu”

W związku z postawieniem zarzutów kierownikowi pociągu po tragicznym wypadku na stacji kolejowej w Woli Bierwieckiej głos zabrał Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek

ZZM nie przesądza o prawnej odpowiedzialności żadnej osoby – od tego jest niezawisły sąd. Zwracamy jednak uwagę, że do podobnych zdarzeń nie dochodzi w próżni. Za każdym wypadkiem stoją rozwiązania systemowe, wadliwe procedury, organizacja pracy, konstrukcja taboru oraz presja związana z realizacją rozkładu jazdy.

– Nie można sprowadzać całej odpowiedzialności wyłącznie do pracownika znajdującego się na końcu łańcucha zależności. Musimy postawić pytanie o to, kto odpowiada za przepisy, które utrudniają bezpieczne wykonywanie obowiązków, za rozwiązania techniczne ograniczające obserwację peronu oraz za system, który od lat ignoruje zgłaszane zagrożenia – podkreśla Leszek Miętek.

Prezydent ZZM zapowiedział również, że Związek będzie wspierał przed sądem kierownika pociągu oraz domagał się rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia i pociągnięcia do odpowiedzialności ludzi sprawujących nadzór systemowy.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej wypowiedzi Leszka Miętka.

X Krajowy Zjazd Delegatów ZZM wybrał władze na kolejną kadencję

W Warszawie trwa X Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce – najważniejsze wydarzenie statutowe organizacji.

Dwudniowe obrady delegatów z całego kraju obejmuje podsumowanie działalności Związku w latach 2021–2026, oraz wyznaczy kierunki działań na kolejną, X kadencję oraz wybór władz ZZM.

Delegaci ponownie powierzyli funkcję Prezydenta ZZM Leszkowi Miętkowi. Dziękując za okazane zaufanie, podkreślił on znaczenie aktywności członków i działaczy związkowych oraz wskazał na wyzwania stojące przed branżą kolejową, związane m.in. z bezpieczeństwem, warunkami zatrudnienia i sytuacją przewoźników kolejowych. Funkcje Wiceprezydentów Związku powierzono Sławomirowi Centkowskiemu oraz Danielowi Biernacikowi.

Delegaci podkreślili, że priorytetami Związku na X kadencję pozostaną działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu kolejowego, ochrony praw pracowniczych, poprawy warunków pracy oraz dalszego rozwoju transportu kolejowego w Polsce.

 

Przedstawiciel pracowników w POLREGIO S.A.

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Dziś Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy POLREGIO S.A. powołało mnie na przedstawiciela pracowników w Radzie Nadzorczej Spółki. Korzystając z tej okazji, raz jeszcze bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach oraz okazali mi zaufanie i wsparcie. Przyjmuję Waszą nominację z poczuciem odpowiedzialności i pełną świadomością wyzwań, przed którymi stoi dziś POLREGIO.

Nasza Spółka potrzebuje stabilnego rozwoju, realnych inwestycji oraz konsekwentnych działań na rzecz poprawy jakości pracy i bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego. Szczególnie istotne – priorytetowe zarówno dla naszego Związku, jak i dla mnie osobiście – pozostają kwestie związane z drastycznym deficytem taborowym. Stan techniczny wielu pojazdów, ograniczona dostępność nowego taboru oraz nieskutecznie prowadzone procesy modernizacyjne to problemy, które coraz częściej utrudniają pracownikom wykonywanie obowiązków w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i zgodny z oczekiwaniami pasażerów.

Traktuję ten mandat jako zobowiązanie wobec całej załogi – niezależnie od zajmowanego stanowiska, poglądów czy organizacyjnej przynależności. Będę reprezentował wszystkich pracowników, którzy każdego dnia swoją pracą zapewniają funkcjonowanie POLREGIO oraz realizację przewozów dla milionów pasażerów w całym kraju. Tak rozumiem swoją rolę i takie zadanie zamierzam konsekwentnie realizować.

Wspólnie musimy walczyć o silną, nowoczesną i bezpieczną kolej regionalną.

Raz jeszcze dziękuję za okazane zaufanie, Koleżanki i Koledzy!

Z wyrazami szacunku

Sławomir Centkowski